Kto by nechcel mať svoju saunu stále v perfektnom stave? Vonkajšie sauny nám poskytujú dokonalý relax, obzvlášť v chladnejších mesiacoch. Avšak, aby mohol tento relax pokračovať bez prerušenia, je dôležitá pravidelná a správna údržba sauny. Dovoľte mi vám predstaviť niekoľko odporúčaných krokov, ako sa o svoju saunu starať:

 1. Základ pod saunou
  Aby ste predišli kontaktu sauny s priamou vlhkosťou zeme, odporúčame pod saunu vytvoriť podstavec. Tým zaistíte, že drevo sauny zostane suché a chránené pred prípadným hnilobou.
 2. Rovné základy
  Je absolútne nevyhnutné, aby základy pod saunou boli v rovine. Pokiaľ nie sú, môžete si všimnúť, že dvere sauny nefungujú správne a nemôžu sa riadne zavrieť. Uistite sa teda, že základy sú perfektne vyrovnané.
 3. Elektrická piecka
  Pokiaľ máte v saune ele. piecku, je nevyhnutné dôkladne si prečítať pokyny od výrobcu. A čo je ešte dôležitejšie, všetky elektroinštalácie by mal vykonávať kvalifikovaný a zodpovedný odborník.
 4. Prvé použitie sauny
  Pri prvom zakúrení sauny môže dôjsť k uvoľneniu špecifických pachov z kachlí. Dbajte teda na zvýšenú opatrnosť a majte saunu pod dohľadom. Po prvom zakúrení je dobré saunu dôkladne vyvetrať.
 5. Ventilácia po saunovaní
  Po každom saunovaní je veľmi dôležité saunu poriadne vyvetrať. Uvoľnená vlhkosť môže poškodiť drevo, preto odporúčame nechať dvere alebo okná sauny otvorené na dlhšiu dobu.
 6. Regulácia obručí
  Aby nedošlo k poškodeniu svoriek na saune, je nutné každý rok na jeseň obruče uvoľniť. Pokiaľ by sa dvere sauny vymkli z miesta, je možné ich nasadiť späť alebo využiť stĺpikové skrutky.
 7. Jarné úpravy
  Na jar, keď sauna vyschne, je nutné svorky znova utiahnuť. Vďaka tomu bude vaša sauna stále pevná a stabilná.
 8. Preprava a kontrola sauny
  Pokiaľ premiestňujete saunu, môže sa jej konštrukcia mierne uvoľniť. Po usadení sauny je dôležité všetko dôkladne skontrolovať a prípadne porovnať (napr. gumovou paličkou). Ak by sa dvere sauny vymkli, treba ich vyrovnať.
 9. Maximálna teplota
  Aby nedošlo k poškodeniu konštrukcie vonkajšej sauny , nikdy neprekračujte maximálnu teplotu 120°C. Vyššie teploty môžu saunu poškodiť.

Dbajte na tieto rady a vaša sauna vám bude slúžiť mnoho rokov ako miesto pre dokonalý relax. Šťastné saunovanie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *